שנה חדשה, אתר חדש

הדפסה

"באשר לסבל – לעולם איני רוצה לטעום ממנו.

באשר לשמחה – לעולם איני שבע ממנה.

בכך דומה אני לכל הברואים.

ברכני שאדע לשמוח בשמחת אחרים."

(טקסט טיבטי עתיק).

במוח האנושי שתי קבוצות של מתווכים עצביים וכימיקלים. באחת כאלה הגורמים להרגשה של שמחה והנאה. הם מעוררים בנו תחושת רווחה ומוציאים מאתנו את המיטב. מבחינה כימית הם חוסמים וממתנים את השפעת החומרים מהקבוצה השנייה, שמתווכים רגשות שליליים ותחושת חרום. אין זה פלא שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם כעס, פחד וצער היא להרבות בבילוי משותף, צחוק ולמידה חדשה.

גם כשהמציאות סביבנו אינה רק נפלאה, ניתן עדיין ליצור מציאות נוירו כימית נפלאה במוח, שתאפשר לנו לעמוד במציאות מורכבת ומכבידה מתוך תחושת רווחה, בטחון ואופטימיות. הורות שמעודדת קשר חם, ביטויי אהבה גלויים, מגע גופני, חיבוקים, נישוקים, בילוי משותף, משחקים, למידה, יצירתיות, הומור, צחוקים ושובבות – הורות שכזו מעצימה את הרגשות והנוירו-טרנסמיטורים החיוביים, כמו עשתה להם הרבה "לייקים".

הדרך להרגשת השמחה היא השמחה עצמה.
אבל גם ההפך נכון. גם כשהמציאות סביבנו נפלאה אנחנו מסוגלים ליצור מציאות נוירו כימית אומללה במוח. לחץ, עצבנות, כעס, ציפיות גבוהות, שיפוטיות, השוואות, הטפות, דחייה, חוסר התחשבות, חוסר רגישות וזמינות, העדר הבנה, תמיכה והרגעה – כל אלה מגבירים את נוכחותו של הורמון הסטרס בדם ושליחיו במוח.. הורות שכזו מושיבה את הכעס, הפחד והפאניקה בכיסא המנהל של המוח.כל עיקרו של האתר החדש, לעזור לכונן הורות שמחה ומיטיבה. כזו שתתמודד עם רגשות החירום וההתרעה של ילדינו מתוך אהבה והבנה. כזו שתדע להגיב ברכות ובהכוונה, גם כשהילד מתנהג בניגוד לרצוננו וציפיותינו. כזו שתפעל מתוך תחושת רווחה הורית וביטחון שהכול, אבל הכול, בר הבנה ופתרון (אפילו אם זה לא תמיד כך).

מחקרים מראים שכאשר אנחנו מצליחים לשמוח בשמחתם של אחרים השמחה הופכת מתחושה חולפת ומקומית לתכונת אופי יציבה ומתמשכת. "EMOTIONAL STATES BECOME PERSONALITY TRAITS".

ברכונו, שנצליח להועיל לכם בלבטיכם ולשמוח בשמחתכם. שנהיה זמינות, מבהירות, מרגיעות ושמחות עבורכם, כדי שאתם תוכלו למלא תפקיד זה עבור ילדיכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.