מה לבחור?

הדפסה

 

אנונימי אמר/ה:
תודה על הבלוג המקסים. היה מעניין להבין את המשמעות של בגדים לילד. מאיזה גיל כדאי לתת לבחור את הבגדים? אם אני אתן לבן שלי להחליט מה הוא לובש אני אתבייש לצאת איתו לרחוב.
הוא בן 5 ולא יודע להתאים בגדים או להבחין מה נקי ומה לא.

"ילדים זה לא צחוק" אמר/ה:

ל"אני אתבייש"

כבר בשנה השנייה לחייהם ילדים מסוגלים לבחור בין שני דברים. הורים שואלים אותם במה הם רוצים לשחק, מה הם מעדיפים לאכול והילד מסמן בחזרה. ככה הוא מבסס תחושה שלרצון שלו יש השפעה. ככה הוא מפתח את היכולת לבחור. זה לא אומר שרק מה שהוא רוצה קובע (שוקולד כל היום!). באופן דומה מלמדים את הילד לבחור בגדים. בהתחלה הוא בוחר בין שני זוגות מכנסיים (נקיים ובגודל המתאים). אם הוא בוחר באימפולסיביות אפשר לעזור לו לעשות בחירה יותר מושכלת על ידי שמצביעים בפניו על יתרונות וחסרונות. אחר כך הוא בוחר באופן יותר חופשי אבל לא רק מה שרוצים קובע אלא גם מה שנהוג, מה שבריא, אפשרי, נקי…. ולפעמים כמו באו"ם – הווטו של ההורה קובע.יש אנשים שגם בגיל מבוגר מתקשים מאוד לעשות בחירות (אולי יש בחירה יותר טובה?!). דווקא בחירות מגיל צעיר ובדברים לא כל כך עקרוניים מלמדות אותנו לקבל החלטות בלי יותר מדי התלבטות.
ואת הבושה זרקו לפח! החליפו אותה בגאווה על כך שאתם לא נותנתים ל"מה יגידו" לנהל לכם את החיים.

ארון הבגדים הוא הממלכה הפרטית שלנו, והבגדים שבו מכתירים אותנו כל יום מחדש. בגדים הם אף פעם לא סתם בגדים. הם עוזרים לנו להגדיר מי אנחנו, להמציא את עצמינו כל יום מחדש. הם נותנים ביטוי למצב הרוח שלנו, למקום שלנו ביחס לאחרים, לרצון שלנו להשתייך ולהיות דומים או שונים.

תגובות

 1. אנונימי הגיב:

  בתי התחילה לאהוב שמלות ורק שמלות בקיץ האחרון. וכמה שיותר מתנפנף כשמסתובבים – יותר טוב. אז כמובן שבתחילת החורף הייתי בבעיה – לא מצאתי שום שמלה מתנפנפת ראויה לחורף. הימרתי בסוף על שמלה כתומה קצרה באורך ובלי שרוולים, צמודה יחסית אבל עבה, שאפשר ללבוש מעל מכנסיים או טיץ ומתחת – חולצה ארוכה. אחרי כמה עיקומי אף ויללות היא השתכנעה כשאמרתי – זו שימלת חורף וככה זה שמלות חורף. משום מה זה עבד. בינתיים היא מתנחמת בתחפושת סינדרלה מפורים…

 2. ילדים זה לא צחוק הגיב:

  ל"מהמרת"
  הימרת על שמלת חורף קצרה וזכית. מי יתן וככה יהיו כל ההימורים שלך.
  לילדים, גם אלו הכי חכמים והכי מתוקים, אין ממש מושג ברור מה זה שמלת חורף. לכן ברגע שההורה ברור וחד משמעי מחד וגם מתחשב ובא לקראת הבת זה עובד.במיוחד אם היא יודעת ובטוחה שאת אוהבת ואת לטובתה.
  שיהיה לכן חורף מחמם לב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.