זו לא תחרות

הדפסה

 

תחרות היא התמודדות בין שניים שתוצאותיה נתפסות כהפסד או ניצחון. כשניצחון בתחרות הופך למטרה בפני עצמה התחרות הופכת אין סופית. היא מובילה למתח, תסכול, כעס, חרדה, תוקפנות ושנאה. ואפילו למלחמה.

ילדים , שהופכים אחר כך למבוגרים, מתחרים מי הראשון, מי תופס את המקום הכי טוב, החתיכה הכי גדולה, למי יש הכי הרבה בייבלידס, מי הכי חזק, הכי גיבור, הכי חכם, הכי צודק, הכי עשיר, הכי פופולרי, הכי מפורסם, ולמי יש הכי הרבה כבוד. אוי, כמה שזה שוחק. כמה שזה מתיש.

כשאנחנו מזהים תחרות אצל ילדינו  ומזכירים להם שוב ושוב ש"זה לא תחרות..",  אנחנו מנסים לעזור להם להמיר תחרות עם הזולת לתחרות עם עצמם. להחליף תחרות חיצונית וקונקרטית בתחרות פנימית וערכית.  במקום להתרברב שהם יותר טובים ממישהו אחר, לנסות להיות מחר יותר טובים ממה שהם היו היום. כי כשאנחנו  מונעים מהרצון לנצח את עצמנו במקום להביס את השני – זו אולי לא תחרות, אבל אנחנו ניצחנו!

תגובות

  1. דהיס קסטג׳ן הגיב:

    כל כך נכון!! , חשוב יעל פשוט מקסים!!!❤️

  2. אמא ל5 הגיב:

    גוני שלום,
    הילדים שלי בתחרות מתמדת מה שנראה לי יוצר מאבקים יומיומיים בעיקר בזמני לחץ, בהתארגנות לשינה ובבוקר לבית ספר… במקום להיות מרוכזים במשימות שלהם הם מרוכזים במישהו אחר ואיך הוא עומד בדרך או עשה לו מבט שלא היה לרוחו…
    מה הקווים המנחים שאפשר להציע כדי להפיג את המאבקים האלה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.