התנהגות לא נאותה – אחד בבית ואחר בחוץ

הדפסה

מחוץ לבית, כשמתארחים אצל חברים ובני משפחה, הבן שלנו מתנהג למופת. הוא רגוע, קשוב, מנומס, סבלני וותרן. כולם מתמוגגים ממנו ולא מאמינים כמה הוא מסוגל לעצבן. אבל ברגע שמגיעים הביתה הוא מתהפך. מרעיש, מתווכח, מתעצבן, מסתבך במריבות ולא שומע בקולנו. זה נפסק כשאנחנו מרימים טונים אבל רק לזמן קצר.

אנחנו לא ממש יודעים איך להתמודד עם זה. הוא מקבל הרבה תשומת לב ואנחנו משתדלים להקשיב לו ולכבד את רצונו. מה אפשר לעשות כדי שהוא יתנהג יפה כמו בגן או אצל סבתא (חוץ מלהשאיר אותו שם)?

ככה זה ילדים. המוח שלהם דומה למכונית עם שני הילוכים. במהירות איטית מערכות ההגה, הברקסים ודוושת הדלק מתפקדות מצוין. ברגע שהמהירות עולה, דוושת הדלק ננעלת, הברקסים מפסיקים לעבוד, ההגה תקוע ואין אפשרות לעבור הילוך. במצבים מתונים כל המערכות מתפקדות ביעילות וההתנהגות ניתנת לשליטה וכיוון. לעומת זאת, במצב של ריגוש ועוררות המערכת השקולה, ההגיונית, שיודעת לעכב התנהגויות לא רצויות- ננעלת (ממוקמת בקדמת המוח). במקומה המערכת ההישרדותית, הרגשנית, הלוחמנית והרגזנית תופסת פיקוד (ממוקמת במוח האחורי).

כשהנפש סוערת הדם רותח. כשהלב מאיץ שיקול הדעת צונח. "כשהרגש מתעורר ההיגיון הולך לישון".

ילדים בוחרים, באופן לא מודע, את האתר הבטוח ביותר עבורם להאיץ ולפרוק לחצים. במקום ציבורי ופחות מוכר הנהג הזעיר נוסע לאט, מחשב את דרכו ומהלכיו. כשהוא מתקרב הביתה הוא מגביר מהירות, משחרר רסן ולכן גם מתפרק וננעל. כשעייפים, באווירה עם פחות כללים וגבולות קשה להיות מאוזנים. בבית, באופן טבעי, מתעוררות דילמות שלא קיימות במקומות אחרים: האם לרצות את ההורים או להלחם בהם (על עצמאות)? האם להזדהות איתם או להתחרות בהם? בבית נגעו לו, עשו לו, הוא מקנא, הוא תכנן, הוא ציפה, בא לו, לא בא לו, משעמם לו, אין לו כוח… בחוץ מילא, אבל בבית הוא לא פראייר. מה שלא כיף לו, שהוא לא אוהב -הוא לא יעשה!
אם אתם רוצים שהבן שלכם ירעיש, תצעקו עליו שיהיה בשקט. מילים כמו "נו כבר!", "תזדרז!" לוחצות על דוושת הדלק. הרמת קול מרופפת את הבלמים.
אם אתם רוצים שהוא יירגע האטו את הקצב והורידו את מפלס המתח שלכם. זה ישפיע עליו באורח פלא, יותר מכל דבר אחר. בנוסף, זקפו את ההתנהגות היפה לזכותו ("שמענו שהתאמצת והתנהגת יפה אצל הדודים"). הכירו בתסכול שלו ("בבית יותר קשה לשמוע 'לא' ולהתאפק"). שתפו אותו במאמצים שלכם להירגע ולהרגיע ("איך אנחנו יכולים להרגע?"). הציעו פתרונות. אחרי שניים שלושה ניסיונות הורו לו לשבת בכיסא או ללכת לחדרו להירגע ("אני רוצה לראות שנרגעת ואתה עושה מה שאומרים לך"). גם שגרה קבועה בסופו של יום מסייעת.

כשהבן שלכם מתנהג יפה אצל אחרים אל תזקפו את זה לגנותו. הוא ילד חכם. יש לו סדרי עדיפויות נכונים. התנהגות טובה היא יקרת ערך, לכן הוא נזהר לא לבזבז אותה שלא לצורך. עם הזמן יהיה לו מספיק ממנה בשביל כולם.

תגובות

 1. אנונימי הגיב:

  שרי, האיור מקסים

 2. אנונימי הגיב:

  לגוני, אני מרגישה שהפוסט נכתב בשבילנו.
  אנחנו בדיוק אחרי עוד אחה"צ סוער עם אמיתי… הוא ישב על הכסא נרגע… ושוב נסער ועוד הפעם על הכיסא ושוב…. והטונים עולים וכ"ו…
  אני חושבת שזה נהדר שיש מקום להתפרק בו, לכולנו.
  רק צריך הרבה סבלנות.
  תודה על העצות
  רוני

 3. אנונימי הגיב:

  האיור מזכיר לי פעם אחת שהבת שלי קפצה על הספה והפילה לי את התמונה שמעל הספה על הראש…קשה לאמר שנשארתי רגועה אחרי זה…

 4. לרוני
  (ילד סוער שמשתולל ונרגע שוב ושוב ושוב..)

  זו מחמאה גדולה בשבילי, כשמרגישים שהפוסט כאילו נכתב בשבילכם. אז תודה.
  אכן, צריך הרבה סבלנות. מה שעוזר לגייס אותה זה ההבנה שמה שעכשיו מערים קשיים, שאותה אנרגיה שמחפשת עכשיו להתפרק תיהפך בעתיד למנוע רב עצמה לחיים.
  יצרים חזקים דורשים יותר ביטוי ויותר אילוף אך הופכים בסוף לסוס מנצח.

 5. ל"מזכיר לי"
  תמונה שנופלת על הראש.. לא נעים! לא מרגיע בכלל!
  מה שמרגיע זה ההבנה שלא הייתה שם כוונה רעה, שזה לא מכוון נגדך, שככה זה ילדים.
  מה שחשוב זה שגם כאשר עומדים להתפוצץ עדיף להוציא את האוויר לאט לאט לאט.. ולא לתת לזעם ביטוי שאחר כך נתחרט עליו.

 6. אנונימי הגיב:

  אהבתי את שתי התשובות, תודה. מאמינה שאעזר בשתיהן בשעת כעס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.