אני בראש השנה

הדפסה

אם החיים הם מסע בזמן, תחילת שנת הלימודים היא תחנה במסע הזה. כאשר מסתכלים קדימה נדמה שמשרד החינוך פישל (בגדול) כשקבע את תחילת הלימודים דווקא במועד בו הכי קשה לחזור לספסל – מייד בסיומו של החופש!

לאלה שעוברים למסגרת חינוכית חדשה לא ברור למה הוריהם מתעקשים, שוב ושוב, להכיר להם גן, כיתה, חוג או חברים חדשים, לעודד להתחבר ולאהוב אותם – וכשסוף סוף הם מרגישים שם נוח, להתעקש להעביר אותם למקום חדש. למה לעזוב מקום שהם מכירים ואוהבים למסגרת שהם לא אוהבים עם ילדים שהם לא מכירים?!
בנוסף, אחרי החופש מסובך שבעתיים להתמצא בזמן. כיצד יתכן שחצי שעה בבוקר חולפת כהרף עין, עוד בטרם סיימו לפשוט את הפיג'מה ולעומתה חצי שעה של הכנת שיעורים נמשכת לעד?! מדוע בבית הספר הזמן זוחל כמו צב ובערב הוא בורח כמו ארנב?!

כאשר אנחנו, הגדולים, מביטים אחורה על השנה שחלפה, מדפדפים ברשומות שלנו, אנו שמחים לגלות שצברנו ניסיון, ידע, תובנות וכישורים מספיקים כדי שתחילת השנה הזו ואנחתה יהפכו, בהמשך, לשנה טובה ומבורכת.
בעבר הבנו שהקושי המרכזי בפרידות ומעברים נובע מכך שבהיעדר מבוגר אוהב ומרגיע הסף בווסת של המוח יורד ותחושת המצוקה עולה (פוסט "בחירת גן"). במצב שכזה כל מה שמפתיע ולא מוכר נתפס כמאיים ומדאיג ומפעיל מערכות בלימה והימנעות (פוסט "לא כל הפוחד פחדן" ופוסט "פיפי קקי"). ישנן דרכים להפחית את הלחץ כמו מוצץ, חפץ מעבר, שיגרה מוכרת ויותר מכל – קשר רגשי עם גננת וחברים (פוסט "מוצצי" ופוסט "חפץ מעבר"). על מנת שהילד יצליח, באופן זמני, להעביר רגשות, קשר ואמון לאנשים חדשים עליו למתן את רגשותיו כלפי הוריו. כתוצאה מכך לוקח לו זמן להיפתח אל ההורים במפגש מחדש (פוסט "בסוף תמיד חוזרים לגן").
ילד שמקבל הכרה לרגשותיו, עידוד, הרגעה והנחייה (בתבנית חוזרת) מהורה רגיש ואוהב יתחבר לכוחות שבו ויתמודד עם המצב בהצלחה. ילד שיזכה למאור פנים וחיבוק גדול במפגש מחדש לא יהסס לחבר שוב את התקע לשקע (פוסט "אמא אל תלכי").

ברגע שנהיה מעט קשה, זכרו (כדי שתזכירו…) שטבעם של רגשות להתחלף. "הזורעים בדמעה – ברינה יקצרו" נכון גם לגבי ילדים. בתום החופש הילדים מסתכלים אחורה ברינה וקדימה בדמעה וחשש. אל דאגה. מתישהו, בין סוכות לחנוכה – זה מתהפך. היו סבלניים.

תגובות

 1. אנונימי הגיב:

  לגוני ושרי- שנה טובה גם לכן
  תודה רבה על הבלוג המקסים שעוסק בנושאים כל כך מרכזיים לגידול ילדים. השילוב בין טקסט נבון ואיור משעשע שממחיש את מה שכתוב נהדר.
  אני מאד נהנית לקרוא.

 2. אנונימי הגיב:

  בתי נכנסה השנה לבית ספר חדש, לכתה ה.
  אני מודה שדאגתי. חזרתי וקראתי מה שכתבתםוזה נתן לי כוח וגם הזכיר לי שאני יכולה לעזור לה פשוט על ידי שאהיה שם בשבילה. למרות שהיא בגיל אחר מה שנכון לילדים קטנים מתאים גם לה.
  כרגע זה ניראה שיותר קרוב לסוכות מאשר לחנוכה היא מתרגלת ומשתלבת.
  תודה, תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.